Ayarlar
Arama

H.Yılmaz Kişisel Blog Sayfası

Twitter Sayfam:

Makalelerim

Buradasınız: Anasayfa » Önce Kelam » Gülen ile Mani, Işık Evleri ile Işık Bahçeleri!

Gülen ile Mani, Işık Evleri ile Işık Bahçeleri! Vurgulanmış

Mani, 216’da doğmuş, 274’te Sasani Kralı Behram’ın işkenceleri altında hayata veda etmiş. Kaynaklar Hristiyanlık, Yahudilik ve Zerdüştlüğü iyi tarafları ile tek din haline getirmek istediğini söylüyor. Bu iddia Maalouf’un “Işık Bahçeleri”ni de kuvvetli bir ruh halinde dolaşıyor.

 

 

 

Işık Bahçeleri son zamanlarda okuduğum en iyi kitablardan biri, belki de en iyisi. Esin Talu’nun tercümesi de okuduğum en iyi tercümelerden... Uydurukçanın tehdidi mahûd bir kaç kelime ile sınırlı kalmış. Tercüme eseri okutan, yazardan çok, mütercim. Mütercim kabiliyetsizse, sırtına atladığı savaş atını dolap beygirine çevirmekte hiç zahmet çekmez.


“Manilik” taşıdığı bütün iddiaya rağmen, semavî bir din değil. Buna rağmen geniş bir coğrafyada, hâkimane olmasa da, bin yıl kadar yaşamış. Bugün hâlâ sevenlerinin olduğu söyleniyor. Devrin hâkim Sasani krallığı ile diğeri, Mani’yi ve düşüncelerini saltanatları için muzır telâkki ettiklerinden sadece hayatına son vermekle kalmamış, inançlarına da her türlü iftira ve tahkiri revâ görmüşler.


Amin Maalouf’un kitabında dikkatimi çeken asıl husus, Gülen’in ismiyle anılan bugün bir terör teşkilâtına dönüşmüş hareketinin uzunca bir müddet Mani’nin düşünce ve hareket tarzından ilhâm aldığını farketmem oldu. O kadar ki, Gülen’in bir zamanlar göz kamaştıran “Işık Evleri” isminin bire bir “Işık Bahçeleri”nden mülhem olduğunu anlamamak için şuursuz olmak gerekir. Mani taklidçiliğinin akıllıca bir taktik olduğunu aldığı netice teyid ediyor. Belli ki hareket iyice palazlandıktan sonra Mani’den Sabbah’a geçiş yapmış, sonunu getiren bir geçiş.


Zevkle okuduğum, zaman zaman altını çizdiğim satırlar, not aldığım sahifeleriyle Amin Maalouf’un kitabının bence en zayıf tarafı, Mani’nin düşüncelerini daha zengin, daha cömertçe okuyucuya takdim etmemesi. Kafasıyla hükmetmiş bir insanı zayıf tavırlar çerçevesinde anlatmak “Işık Bahçeleri”ne düşen garip bir karanlık.


Işık Bahçeleri, okunmaya değer bir kitab. İyiliği ve iyi insan olmayı, kötülük ve kötü insan olmaktan ayıran çarpıcı örnekleri ile düşündürücü bu kitabı okuduğum için kendimi daha iyi hissediyorum. Daha iyi ve daha zenginleşmiş. Kafa ve ruhunuzu işkembe ile besleyemezsiniz! Okumak beslenmektir...

 

 

Son değişiklik Cumartesi, 11 Kasım 2017 11:40
Hüseyin Yılmaz

Hüseyin Yılmaz

Hakkın hâtırı âlidir, hiçbir hâtıra fedâ edilmez.

Websitesi: www.hyilmaz.net

Yorumyapın

(*) gösterilen alanlar mecburidir.

Tuyan Tasarım