Ayarlar
Arama

H.Yılmaz Kişisel Blog Sayfası

Twitter Sayfam:

Makalelerim

Buradasınız: Anasayfa » Arşiv » SPOTLAR

SPOTLAR

• Daha da çok, yayıncı için olduğu kadar, yazar için de bir model ortaya koymak istiyorum. Kitabı işporta tezgâhındaki yumurta veya limondan farksız, basit bir ticârî emtia olarak gören yayıncının devri kapanmalı.

 

• Türkiye’de büyük yazar yetişmiyormuş!.. Nasıl yetişsin, yazar kalemiyle orta seviyede olsun bir refah seviyesini yakalayamıyorsa; kitab, maişetini temin etmiyorsa; kitabdan kazandığı işportacının limondan; hamalın kaslarından kazandığından çok daha azsa, yazar nasıl yetişsin?

 

• Yedibin yıl öncesinin topraktan kırık testisine gösterdiği itinayı bin yıllık değerlerinin hazinesi dile ve kitaba göstermemek budalalık değilse, kasdî bir cinâyet ve hıyanettir. Bu milletin çocukları târih ve ecdâdlarını artık okuyup anlayabilecek bir dile sahib değiller. Bu cinâyet bütün bir cumhuriyet devri idârecilerinindir.

 

• Romancının birinci vasfi: Muhayyile... Mevcud olmayan bir dünyayı inşâ edecek, binlerce isme hayalî kaderler yazacak... Muhayyilesi zayıf insandan romancı olmaz. Aktaş’ın muhayyilesi -tabiri caizsse- tam bir hayâl üretme fabrikası, üç vardiye çalışan devasa bir fabrika...

 

• Son Derviş, Altıyüz sayfa civarında bir roman; daha ilk satırından itibaren heyecanla başlayıp, kelimelerin peşinden nefes nefese koşturduktan sonra, aynı heyecanla biten bir kitab. Bu hacimde bir kitabın içinde durgun tek paragraf yok, Munzur’un suyu gibi gürül gürül akan bir âlem.

 

• Dostum Aktaş, cesur ve faziletli bir insan, hak ve hakikatın müdafaasından çekilmez, çekilmeyecektir...

 

• Son Derviş Alevilere Bediüzzaman’ı ve Nurları taşıyacak, Sünnilere de Alevilerin de kendileri gibi insan olduklarını öğretecektir. En az Kürt Meslesi kadar tehlikeli bir potansiyel taşıyan Alevi-Sünni gerginliğinin izalesine hizmet edecek bir esere imza atan Aktaş’ın hakkı tekdir ve tenkid değil, gönül dolusu muhabbet ve takdirdir.

 

Hüseyin Yılmaz

Hüseyin Yılmaz

Hakkın hâtırı âlidir, hiçbir hâtıra fedâ edilmez.

Websitesi: www.hyilmaz.net

Yorumyapın

(*) gösterilen alanlar mecburidir.

Tuyan Tasarım